Kastély óvoda - OVI

Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Kastély óvoda

Csoportok
 
 
 

Kastély Óvoda
3432 Emőd Rákóczi u. 36.

 


Pedagógusok:


Juhászné Csrefkó Rita

Pajtókné Siska Viktória

Dajka:
Ivánkai Jánosné "Marika"

 
 


Pedagógusok:


Kuruczné Tóth Andrea

Majorszkiné Büdi Gabriella

Dajka:
Sánta Gézáné "Erzsike"

 
 


Pedagógusok:


Alencsik Lászlóné

Szendrei Eszter

Dajka:
Labanc Károlyné "Évike"

 

A település egyik fő látnivalóját adja az 1720-ban elkészült Rhédey vagy Rákóczi kastély. A kastély építését még Rákóczi Julianna kezdte meg 1698-ban. A 19. század során a kastélyt átépítették.

Emőd városa Borsod-Abaúj-Zemplén megye déli részén, a környék jelentősebb településeitől - Miskolctól, Tiszaújvárostól, Mez
őkövesdtől - egyaránt 20-25 km-es távolságon belül megtalálható. Megközelíthetősége jó, a 3-as számú főút kettészeli, az M3-as autópálya pedig érinti a 2001-ben városi címet elnyert települést. A település az Északi-középhegység és az Alföld találkozásánál fekszik, eltérő földrajzi tájadottságai a településen belül is érzékelhetőek, mivel a város északi fele egy lankás, bortermelésre alkalmas dombvidék, míg déli területe sík, inkább mezőgazdasági termesztésre alkalmas terület.

A település neve feltehetőleg egy személynévből ered (Emeud) és már valószínűleg a honfoglalás idején létezett. Anonymus szerint Árpád vezér egy hónapig táborozott a település határában. Emőd első okleveles említése a 13. századból való. A település már a 14. században mezővárosi ranggal rendelkezik. A település gazdaságát meghatározó tevékenységnek ekkortájt a szőlő- és bortermelés számított. Emőd a 15. század első felében a Perényiek birtokába került, ebben az időben kezdett a település híres bortermő hellyé válni. Az 1781-ig fennmaradt mezővárosi rangjához bizonyos kiváltságok (pl.: széles autonómia, bírói hivatal) is társultak. A 17 századtól a település a Rákócziak birtokába kerül, ekkor kezdődik a kastély építése is. A 18. században már a település legjelentősebb birtokosa a Fáy család. A 19. század végi természeti pusztítások végén (tűzvész, filoxéra járvány) a település elvesztette akkortájt virágzó szőlőkultúráját és kereskedelmi jelentőségét és eközben a környező települések, mint Mezőkövesd és Miskolc hasonló funkciói megerősödtek.

A település egyik fő látnivalóját adja az 1720-ban elkészült Rhédey vagy Rákóczi kastély. A kastély építését még Rákóczi Julianna kezdte meg 1698-ban. A 19. század során a kastélyt átépítették. A kastély barokk stílusban épült, jelenleg országos védelem alatt álló műemlék épület. A Rákóczi utca 36 sz. alatt található kastélyban jelenleg óvoda és konyha működik.

A településen említést érdemelnek még az 1799-1811 között késő barokk stílusban épült - az 1882-ben leégett, majd később helyreállított - műemléki védettségű református templom; az 1795-ben épült, helyi védelem alatt álló római katolikus templom; a jelenleg falumúzeumként működő népi műemlék épület a Szilfa utcában; és a Pincegyepnek hívott 400 pincét magába foglaló pincesor. A város rendelkezik még termálvízzel is, de azok turisztikai vagy gyógyászati célú hasznosítása még nem indult meg a településen.

 
 
 
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz